Rodzina Boscoteam
Kategorie:

Jubileusz 10 lat – relacja

To już ponad 10 lat istnienia Salezjańskiej Grupy Rowerowej BOSCOTEAM w naszej Inspektorii. Obchody tego pierwszego jubileuszu odbyły się w dniach 13-15 kwietnia w naszej salezjańskiej placówce w Wiśle. Spotkanie tworzyła nie tylko młodzież, ale także Rodzice i ich dzieci, Dobrodzieje, Salezjanie i Sympatycy Boscoteam-u.

 

Wspaniały czas…

Jubileusze rządzą się swoimi prawami. To spotkanie było wspaniałą okazją do zauważenia i docenienia dobra, którego wspólnota BOSCOTEAM-u doświadczyła przez już ponad 10 lat. Był czas na to by powspominać, żeby się pośmiać, żeby zatęsknić za tym, co już za nami. Był to czas dziękowania Panu Bogu za wszystkie doświadczenia, Maryi za opiekę na tylu trasach Europy, ks. Bosko za Jego ciągle żywego, radosnego ducha i nieustanne „napędzanie” nas do działania. Był to wreszcie czas na to, aby spotkać się z niektórymi po dłuższej przerwie, żeby poświętować oraz żeby jak zawsze trochę „pokręcić”. Tradycyjnie Boscoteam-owcy popisali się wysokim poziomem kulinarnym i pokazali, co potrafią, przygotowując wyśmienite dania i przepyszne desery. To był po prostu, jak mówi jeden z opiekunów Boscoteam-u – salezjanin: „Wspaniały czas…”

 

Rodzinna wspólnota

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Boscoteam to tylko młodzież, która jeździ na rowerach. Tymczasem to tylko część prawdy o tej wspólnocie. Boscoteam to także małżeństwa, które zawiązały się podczas wspólnych rowerowych pielgrzymek, to ich małe dzieci, to narzeczeni, którzy już niedługo wstąpią w związek małżeński, to Rodzice młodzieży biorącej udział w rajdach, to Dobrodzieje i Sympatycy oraz Salezjanie i Przełożeni. Dziś już śmiało można powiedzieć, że Boscoteam to różne pokolenia. Tej wyjątkowej pokoleniowej i rodzinnej atmosfery mogliśmy doświadczać szczególnie podczas sobotniej jubileuszowej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Inspektora Jarosława Pizonia, ale i podczas całego spotkania w Wiśle. Ks. Inspektor podczas kazania przedstawił nam 2 obrazy. Jeden dotyczył tworzenia wspólnoty, rodziny, towarzyszenia sobie nawzajem i formacji na wzór pierwszych wspólnot chrześcijańskich, a drugi przebytej drogi i dążenia do celu, osiągania kolejnych celów przemierzając europejskie drogi i drogę życiową. Nie ulega wątpliwości, że w tak rodzinnej wspólnocie Boscoteam-u dokonuje się formacyjne towarzyszenie, które ma już swoje owoce. Stąd przejmującym momentem w czasie jubileuszu było dzielenie się doświadczeniem Boscoteam-u przez młodzież, małżonków i salezjanów.

 

Korzenie sięgają dalej

Chociaż Boscoteam istnieje nieco ponad 10 lat, to jednak nie znaczy, że jego początek wyznaczamy równe 10 lat temu. Wspólnota swoimi korzeniami sięga dalej i swoje początki bierze z czasów kiedy jej obecni opiekunowie–salezjanie sami jeszcze jako uczestnicy jeździli w rajdach rowerowych i pielgrzymkach pod przewodnictwem dziś starszych od siebie salezjanów. Historia jest jeszcze bogatsza i dłuższa, bo ci znów salezjanie korzystali z towarzyszenia jeszcze starszego pokolenia SDB naszej Inspektorii. Salezjanie wychowywali kolejnych salezjanów. Dlatego podczas tego jubileuszowego spotkania był moment na to, aby wspomnieć tych, którzy swoją apostolską postawą dali podwaliny pod Boscoteam organizując rowerówki z ks. Bosko: ks. Andrzeja Witowskiego, ks. Darka Szyszkę, ks. Ryszarda Kempiaka, ks. Henryka Łuczaka i innych.

 

Liczby nie kłamią

Jubileusz to również czas podsumowań i podziękowań. Podczas spotkania przy włoskim espresso i spożywaniu przygotowanego własnoręcznie tiramisu uczestnicy mogli zapoznać się z imponującymi statystykami, które o historii i dorobku Boscoteam-u mówią same za siebie. Niektóre dane warto przytoczyć. Odbyło się 11 rajdów (pielgrzymek) wakacyjnych, w których wzięło udział 267 osób. W czasie ich trwania odwiedzono 11 krajów Europy, a niektóre z nich po kilka razy. Każdy rajd liczył około 2 000 km, a więc wszystkie prawie 22 000 km. Najdłuższy rajd do Madrytu na ŚDM miał ponad 3 000, a najdłuższy etap z Wilna do Różanegostoku 272 km. Boscoteam-owicze przejechali także wiele alpejskich przełęczy na ponad 2000 m. npm. Te liczby świadczą o bogactwie przeżyć, a bogactwo przeżyć o łaskach od Pana Boga. W dzień poświęcony Maryi rowerzyści pojechali dziękować Jej za opiekę w sanktuarium w Szczyrku, a dobremu Bogu składali dzięki w czasie specjalnego eucharystycznego nabożeństwa.

 

Patrzeć w przyszłość…

Dobrze jest pamiętać o historii i swoich korzeniach, ale nie można się na tym zatrzymać. Trzeba patrzeć do przodu i dlatego Boscoteam już dawno wyznaczył cel na te wakacje: Rajd Giro Doppio 2018 do kraju ks. Bosko. Pielgrzymka z 2 kolumnami: Matka Boża (Mariazell, Loreto, Pompeje) i Eucharystia (Lanciano). Ponadto: Manopello, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Neapol i Rzym. W czasie jubileuszowego spotkania został zaprezentowany strój na tegoroczny rajd w kolorze… różowym. To maglia rosa, czyli koszulka lidera wyścigu Giro d’Italia.

Buon viaggio na kolejne lata!