Kategorie:

Duchowa uczta

Połączenie mocnego espresso z salezjańskim charyzmatem zaowocowało zorganizowaniem, przez ks. Artura i Krzysztofa Rzepeckich,  rajdu o nazwie Giro Doppio, kolejnej rowerowej pielgrzymki w ramach Salezjańskiej Grupy Rowerowej BoscoTeam. Dosłownie nazwa rajdu oznacza: ,,Giro’’ – wyścig/rajd, natomiast ,,doppio’’ –  podwójne espresso, z jeszcze silniejszym kawowym aromatem. Jednakże, jeśli chcemy odczytać tę nazwę w kluczu salezjańskim, należy odnieść się do snów ks. Bosko, gdzie doświadczył on wizji statku miotanego przez wzburzone fale. Statek jednak nie zatonął, dzięki zacumowaniu go do dwóch kolumn, będących symbolami Maryi i Eucharystii oraz przywództwu papieża.

Tego roku, od 1 do 24 lipca, 26 młodych śmiałków wyruszyło na pielgrzymkę rowerową z Lubina do Rzymu, pokonując przy tym 2000 km, trasą, która wiodła przez  4 kraje: Polskę, gdzie jechaliśmy jedynie do granicy, około 100km; Czechy, gdzie teren falował ,,góra-dół, góra dół’’; Austrię, gdzie doświadczyliśmy niesamowitych górskich widoków oraz idealnego asfaltu; Włochy, z całą kolarską kulturą tego kraju i dokuczliwymi upałami.

Nazwa Giro Doppiobardzo trafnie definiuje cały tegoroczny rajd, bowiem dotarliśmy do miejsc związanych z kultem maryjnym, jak Mariazell, Loreto oraz Pompeje, skąd wywodzi się Nowenna Pompejańska, a także związanych z Eucharystią, jak Lanciano, gdzie miał miejsce cud eucharystyczny, czy Manopello, gdzie znajduje się chusta z wizerunkiem Jezusa. Odwiedziliśmy także ważne miejsca dla naszej wiary, San Giovanni Rotondo, gdzie żył ojciec Pio, Monte San Angelo, gdzie znajduje się sanktuarium Świętego Michała Archanioła, a także Watykan z Bazyliką Św. Piotra oraz Rzym z całą jego chrześcijańską spuścizną.

Rajd jest swojego rodzaju pielgrzymką, gdzie można wejść we własne wnętrze, dostrzec Boga w każdym, nawet najmniejszym fragmencie swojego życia. To również czas sporego wysiłku, próby własnego charakteru oraz własnych sił, lecz co jest piękne w Boscoteam-ie, to fakt, że nigdy nie zostaniesz sam i jeżeli nie masz już sił, zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie od osoby jadącej obok.

Rajdy, będące połączeniem aktywności fizycznej oraz wiary, stanowią doskonały fundament dla wielopłaszczyznowego rozwoju młodego człowieka. Dbają o jego Duszę, poprzez żywą i bliską relację z Bogiem, zapewniają równowagę psychiczną, to czas oderwania się od codziennych obowiązków, mediów społecznościowych,  otoczenia, w którym się przebywa. Wreszcie, rajdy przyczyniają się do rozwoju fizycznego. W ciągu roku przygotowujemy się do wyjazdu trenując razem na weekendowych treningówkach Boscoteam-u, a na co dzień w małych grupkach w swoich miejscach zamieszkania. Sama już wakacyjna jazda wykształca w nas długodystansową wytrzymałość.

Giro Doppiobyło świetną okazją na naładowanie baterii fizycznych, a tak wielkie odwiedzonych w czasie pielgrzymki świętych, ważnych dla chrześcijaństwa miejsc, naładowało całkowicie nasze baterie duchowe. To czas, na który czeka się przez cały rok!

Szczegółowy dziennik rajdowy z opisem każdego dnia pielgrzymki znajdziecie na: boscoteam.pl

Robert Garliński